Nónové akordy

Nónový akord (hovorově krátce nónakord), obecněji pětizvuk, sestává z pěti tónů: základního tónu, tercie (interval mezi 1. a 3. tónem stupnice), kvinty (interval mezi 1. a 5. tónem stupnice), septimy (interval mezi 1. a 7. tónem stupnice) a nóny (interval mezi 1. a 9. tónem stupnice).

Mějme na paměti, že u čtyřstrunného ukulele budeme muset vždy jeden z tónů nónakordu (= pětizvuku) vynechat; zpravidla se bude jednat o kvintu.

Základních nónových akordů známe čtrnáct (od každého septakordu můžeme odvodit dva), v praxi hry na ukulele však používáme jen následující tři typy:

  • nónové akordy durové s malou septimou, tvořené základním tónem, velkou tercií, čistou kvintou (na ukulele vynecháváme), malou septimou a velkou nónou – např. c-e-(g)-bb-d (akord C9)
  • nónové akordy durové s velkou septimou, tvořené základním tónem, velkou tercií, čistou kvintou (na ukulele vynecháváme), velkou septimou a velkou nónou – např. c-e-(g)-h-d (akord Cmaj9)
  • nónové akordy mollové s velkou nónou, tvořené základním tónem, malou tercií, čistou kvintou (na ukulele vynecháváme), malou septimou a velkou nónou – např. c-eb-(g)-bb-d (akord Cmi9)

Zvláštní typy nónakordů vzniknou, přidáme-li nónu nikoli k septakordu, ale „jen“ ke kvintakordu; takové akordy neobsahují septimu a můžeme je – jako čtyřzvuky – zahrát na ukulele v plném znění:

  • durové kvintakordy s přidanou nónou (bez septimy), tvořené základním tónem, velkou tercií, čistou kvintou a velkou nónou – např. c-e-g-d (akord Cadd9)
  • mollové kvintakordy s přidanou nónou (bez septimy), tvořené základním tónem, malou tercií, čistou kvintou a velkou nónou – např. c-eb-g-d (akord Cmi add9)

Nónové akordy pro ukulele sopránové, koncertní a tenorové

Nónové akordy pro ukulele barytonové