Kufr, nebo měkký obal? Popruh ano, či ne? A co stojan? Určitě ladičku – ale jaký typ? Pojďme se společně zamyslet, co všechno byste ještě mohli k ukulele potřebovat.

Raději kufr, nebo bude stačit měkký obal? A potřebuji vůbec k ukulele pouzdro?
Své ukulele bychom určitě měli chránit před případným poškozením. Nástroji však neprospívá ani znečištění či vysychání, kterému je ukulele vystaveno, je-li déle mimo přiléhavý, dobře těsnící obal. A je jedno, zda jde o ukulele za sedm stovek, nebo o luxusní nástroj v ceně převyšující dvacet tisíc korun. Do dobrého pouzdra bychom rozhodně investovat měli; ukulele nám tak vydrží v dobrém stavu mnohem déle. A mnohem delší dobu si uchová i své původní zvukové vlastnosti, které nám při jeho koupi tak učarovaly.
Na otázku, zda si pořídit pouzdro měkké, či raději tvrdé, neexistuje jednoznačná odpověď. Převážíte často svůj nástroj tramvají či autobusem, kde je v dopravní špičce reálné nebezpečí, že vám ukulele v měkkém obalu někdo poškodí? A nebo ukulele přenášíte většinou pěšky, případně jej převážíte na prázdné sedačce auta?
Je nutné mít k ukulele popruh? A co stojan?
Popravdě, budete-li na své ukulele hrát převážně vsedě, popruh k němu zřejmě potřebovat nebudete. Na menší typy ukulele, tedy sopránové či koncertní, se dá bez popruhu obstojně hrát i vestoje – samozřejmě jen pokud nepotřebujete v každé druhé skladbě „vystřihnout“ technicky náročné sólo. Pokud však hrajete na ukulele tenorové nebo dokonce barytonové a plánujete delší koncertování či jamování, při kterém budete muset stát, kvalitní popruh či pás vám vaši hru velice usnadní a zpříjemní. Při koupi nového nástroje o větších rozměrech tedy nezapomeňte prozkoumat, zda má prvky k zavěšení popruhu nebo pásu – nebývá to zdaleka samozřejmé!
Pokud jde o stojan, donedávna jsem jej považoval za zbytečnost. Všiml jsem si však, že se dá většinou koupit za opravdu dobré peníze, a tak jsem si jej na zkoušku pořídil také. Vlastně ne jeden, ale rovnou čtyři – pro každé ze svých ukulele. A od té doby na tuhle vychytávku nedám dopustit. Dokážete si třeba představit ten pocit, když vám ukulele odložené na židli ve zkušebně či na pódiu neopatrný spoluhráč rozsedne? To se vám s nástrojem odloženým ve stojanu téměř jistě nestane…
Jaká ladička se hodí k ukulele?
Je něco, co si k ukulele pořiďte za všech okolností, a to i když máte sluch téměř absolutní: dobrou ladičku. Pro většinu případů vám bude stačit obyčejná klipová, kterou používají kytaristé či basáci. Chromatické klipové ladičky mívají často zvláštní ladicí režim přímo pro ukulele, ale i bez něj naladíte svůj nástroj rychle a spolehlivě. Výhodou klipových ladiček je, že je můžete nechat připnuté k hlavě nástroje po celou dobu hudební produkce, takže kontrolu nad laděním ukulele máte vlastně permanentní.
Do studia či na koncertní šňůru si můžete k ukulele pořídit i klasickou stolní ladičku, která v sobě zpravidla mívá zabudovaný metronom. Oproti ladičce klipové je klasická ladička o dost přesnější, ale také o něco dražší.
A jak jste na tom s příslušenstvím k ukulele vy? Máte nějaký oblíbený „kousek“, o kterém byste se chtěl(a) rozpovídat? Tak proč to nezkusit dole v komentáři?