Tělo, krk a hlava: hlavní části ukulele

Hlavní části ukulele jsou: tělo s můstkem a kobylkou, krk s hmatníkem a pražci a hlava s ladicí mechanikou. Prozkoumejte podrobněji své ukulele, než se pustíte do prvního cvičení!

Akordy na ukulele: příspěvek Hlava, krk a tělo: hlavní části ukulele

Části ukulele – legenda k obrázku

  1. Tělo ukulele
  2. Ozvučná (rezonanční) deska
  3. Ozvučný (rezonanční) otvor
  4. Můstek s kobylkou
  5. Sedlo
  6. Struny
  7. Krk s hmatníkem a pražci
  8. Nultý pražec
  9. Hlava s ladicí mechanikou

Tělo ukulele

Tělo (1), někdy též nazývané ozvučná skříň, tvoří největší část ukulele. Skládá se z horní (ozvučné) desky (2) a spodní desky; obě desky jsou spojeny luby. V ozvučné desce bývá vyříznut ozvučný otvor (3) – zpravidla kruhového tvaru. K ozvučné desce je připevněn můstek s kobylkou (4), který slouží k uchycení strun a přenosu vibrací do těla nástroje. Přes sedlo (5) míří struny (6) směrem ke krku a dále.

Krk ukulele

Krk spojuje tělo ukulele s jeho hlavou. Ke krku je přilepen hmatník, do nějž jsou vsazeny kovové pražce (7). Pražce rozdělují hmatník na půltóny; přitiskneme-li strunu k určitému pražci, zkrátíme tak znějící část struny, čímž dosáhneme změny výšky hraného tónu. Hranici mezi krkem s hmatníkem a hlavou tvoří nultý pražec (8). Ten, spolu s již zmíněným sedlem na kobylce, udržuje náležitou výšku strun nad hmatníkem i rozestupy strun mezi sebou. Vzdálenost od nultého pražce k sedlu na kobylce určuje délku nezkrácené struny – tzv. menzuru. Menzura je snad ještě důležitějším srovnávacím prvkem než celková velikost nástroje: ukulele sopránové má menzuru kolem 330 mm, koncertní přibližně 380 mm, tenorové okolo 430 mm a barytonové zhruba 480 mm.

Hlava s ladicí mechanikou

Bez této části ukulele bychom nástroj nenaladili – na hlavě ukulele najdeme ladicí mechaniky s kolíky (9), na nichž jsou uchyceny napjaté struny. Otáčením ladicího kolíku ovládáme výšku tónu prázdné (nezkrácené) struny.

Pár slov závěrem

Zvídavější čtenář mi dozajista promine, že v tomto stručném příspěvku jsem se podrobněji nerozepsal třeba o tom, z jakých materiálů se vyrábějí jednotlivé části ukulele a jaký mají použité materiály vliv na zvukové vlastnosti nástroje. Informace tohoto druhu se pokusím shrnout v některém z příštích článků, ano?

Napsat komentář